Gdzie oddać zużyte baterie ?
Baterie i akumulatory zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Zużyte baterie i akumulatory to odpady, które z uwagi na pokaźną zawartość substancji trujących stanowią szczególne zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz są szkodliwe dla środowiska. Jedna mała bateria guzikowa potrafi zanieczyścić 1m 3 ziemi albo nawet 50 tyś litrów wody.
Zużytych baterii i akumulatorów nie można wyrzucić do zwykłego kosza w domu czy na ulicy, należy je wrzucić do specjalnych pojemników na baterie lub oddać w wyznaczonych punktach zbiórki.
Zużyte baterie i akumulatory stanowią źródło cennych surowców wtórnych, dlatego niezwykle istotna jest ich właściwa selektywna zbiórka, która pozwala nie tylko unieszkodliwić toksyczne metale ciężkie, ale także odzyskać cenne substancje np. aluminium, cynk, miedz, mosiądz oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF.
Zasady zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów reguluje Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1850 t.j.).
Poniżej kilka przydatnych informacje, o których powinien wiedzieć każdy mieszkaniec , który dysponuje odpadem w postaci zużytych baterii i akumulatorów przenośnych.
W A Ż N E !
- zużyte baterie samochodowe i zużyte akumulatory samochodowe oraz zużyte baterie przemysłowe i zużyte akumulatory przemysłowe powinny być zbierane selektywnie według rodzajów (art.13 pkt1 Ustawy )
- zakazuje się umieszczania zużytych baterii i zużytych akumulatorów razem z innymi odpadami w tym samym pojemniku (art.12 Ustawy)
Mieszkańcy mogą oddawać zużyte baterie i akumulatory przenośne do odpowiednich miejsc odbioru, które zapewniają:
- sprzedawcy detaliczni baterii i akumulatorów przenośnych, których powierzchnia sprzedaży przekracza 25m2 obowiązani są do przyjęcia selektywnie zebranych zużytych baterii i akumulatorów przenośnych przez udostępnienie pojemnika na tego rodzaju odpady, bez żądania zapłaty za ich przyjęcie (art.48 Ustawy),
- sprzedawcy hurtowi baterii i akumulatorów przenośnych, którzy zobowiązani są do nieodpłatnego przyjęcia zużytych baterii i akumulatorów przenośnych (art.49 Ustawy),
- przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie wymiany zużytych baterii przenośnych lub zużytych akumulatorów przenośnych również są obowiązani do nieodpłatnego przyjęcia zużytych baterii i akumulatorów przenośnych (art.50 Ustawy).
Ponadto mieszkańcy Grudziądza zużyte baterie i akumulatory przenośne mogą bezpłatnie oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), a także do ogólnodostępnych punktów stacjonarnych oraz mobilnych.
BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI - DBAJMY O ŚRODOWISKO !!!