
Od 1 września 2022 r. na terenie gminy-miasto Grudziądz zacznie obowiązywać nowy wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości objętych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.
Od 1 września 2022 r. na terenie gminy-miasto Grudziądz zacznie obowiązywać nowy wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości objętych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.
Segregacja odpadów komunalnych jest bardzo ważną czynnością, o której powinien pamiętać każdy mieszkaniec Grudziądza. Jak prawidłowo segregować odpady komunalne?. Do jakich pojemników wrzucać konkretne śmieci?. Zagadnienia te przybliża nowa edycja ulotek oraz plakatów informacyjnych.
Biuro Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Grudziądzu informuje, że od dnia 13 lipca 2022 r. na terenie gminy-miasto Grudziądz obowiązują nowe akty prawa miejscowego:
Aby przybliżać oraz przypominać mieszkańcom Grudziądza obowiązujące zasady segregacji odpadów komunalnych, Urząd Miejski w Grudziądzu prowadzi szereg kampanii informacyjno-edukacyjnych na temat prawidłowych zasad selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Przypominamy, że z myślą o obywatelach Ukrainy przebywających w Grudziądzu, Urząd Miejski w Grudziądzu przygotował ulotkę w języku ukraińskim dotyczącą selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
więcej o Zasady segregacji odpadów w języku ukraińskim - Правила розділення сміття українською мовою
Szanowni mieszkańcy Biuro Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Grudziądzu apeluje o niepozostawianie przy pojemnikach na odpady komunalne usytuowanych na osiedlach oraz w innych miejscach, nie przeznaczonych do ich składowania innych odpadów np. wielkogabarytowych (mebli, wersalek itp.), zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów poremontowych.
Plaga dzikich wysypisk śmieci na terenie gminy-miasto Grudziądz niestety nie ustępuje, możemy je znaleźć praktycznie w każdej części naszego miasta, zarówno na terenach oddalonych od centrum, w lesie, na osiedlach mieszkaniowych oraz na starówce.
Baterie i akumulatory zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Zużyte baterie i akumulatory to odpady, które z uwagi na pokaźną zawartość substancji trujących stanowią szczególne zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz są szkodliwe dla środowiska. Jedna mała bateria guzikowa potrafi zanieczyścić 1m 3 ziemi albo nawet 50 tyś litrów wody.
Skrót ZSEE oznacza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Mogą to być niepotrzebne lub zepsute lodówki, pralki, telewizory, komputery, żarówki itp. czyli sprzęt, którego działanie uzależnione jest od zasilania prądem elektrycznym.
Dzikie wysypiska to nielegalne miejsca składowania odpadów. Odpady w takich miejscach nie są zabezpieczone, powodują często skażenie gleby i wody. Są siedliskiem wielu bakterii chorobotwórczych, a także groźnych grzybów, ponadto zapewniają idealne warunki dla rozwoju much, komarów i szczurów, a zalegające tam odpady są nierzadko źródłem nieprzyjemnych zapachów.